YENİ SEYAHAT ACENTASI KURULMASINI ENGELLEYECEĞİZ.

Her TÜRSAB seçim döneminde olduğu gibi son seçim döneminden sonra da 1000’in üzerinde yeni SeyahatAcentası kuruldu. Bir yandan iş hacmi daralırken, diğer yandan Seyahat Acentası sayısı artmaya devam ediyor. Gerekli yasal düzenleme yapılarak Seyahat Acentası kurulmasının önüne geçip, hem rekabeti makul seviyelerde tutacağız hem de Seyahat Acentalarının belgelerini değerli hale getireceğiz.

BELGE DEVRİNİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ.

Şirkete bağlı olmadan, Seyahat Acentası belge devrine imkan veren yasal düzenlemenin yapılmasını sağlayacağız.

KAÇAK FAALİYET GÖSTEREN SAHTE SEYAHAT ACENTALARIYLA MÜCADELE EDECEĞİZ.

‘Kaçak faaliyet gösteren Sahte Seyahat Acentaları’na kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Ağır cezalar içeren yasal düzenlemeler yapılmasını sağlayacağız. Bu tür faaliyetlerin önüne geçmek için havalimanlarında, önemli müze ve ören yerlerinde “TÜRSAB Denetim Ofisleri” oluşturacağız.

GÜÇLÜ, ETKİN VE BAĞIMSIZ BYK’LAR OLUŞTURACAĞIZ.

BYK‘ların bölge turizmi ve Seyahat Acentalarının menfaatleri doğrultusunda çalışmalarına destek vereceğiz. BYK’ları, kullanımına kendilerinin karar verebileceği bütçeleri olan, TÜRSAB yönetiminde yetkili ve etkili yapılar haline getireceğiz.

SEYAHAT ACENTALARI, HAVA YOLLARI KARŞISINDA VAZGEÇİLMEZ VE GÜÇLÜ BİR HALE GETİRİLECEK.

Hava yollarının hizmet bedelsiz ya da düşük hizmet bedeli ile bilet satışı yapmasını engelleyeceğiz. Hizmet bedellerini güncelleterek enflasyon oranında yıllık artış yapılmasını sağlayacağız. Hava yollarının web sitelerinde, Seyahat Acentalarından daha ucuza bilet satışı yapılmasını engelleyeceğiz. THY’nin Corporate Card (UATP) uygulamasının Seyahat Acentalarının aleyhine gelişimini engelleyip, zorunlu kullanımı ile mücadele edeceğiz. ‘Corporate Card’ uygulamasında hizmet bedeli dahil çekim yapılmasını sağlayacağız. THY’nin iç hatlarda emrivaki yaptığı ‘Dinamik Stok’ uygulamasını Seyahat Acentaları lehine düzelteceğiz. IATA Acentaları için ‘New Gen ISS’ sistemi ile devreye girerek, teminat mektubu limitleri ile ilgili yanlışları düzelteceğiz. Hava yollarının Global fiyat uygulamalarından vazgeçmesi için mücadele edeceğiz. THY’nin Seyahat Acentalarının kesmesine müsaade etmediği özel biletlerin, Seyahat Acentaları tarafından da kesilmesini sağlayacağız. Hava yollarının, Seyahat Acentalarını dışlayarak; promosyon, taksitli satış, web ücreti, web’den al daha fazla mil puanı kazan şeklinde, Seyahat Acentasız kampanya yapmasını engelleyeceğiz. Her türlü satış şekline Seyahat Acentalarını da dahil ettireceğiz.

TÜRSAB’IN ELİNİ, HAC VE UMRE SEYAHAT ACENTALARININ CEBİNDEN ÇIKARACAĞIZ.

Acentalar adına TÜRSAB’a verilen vizeleri satmayacağız, hediyelik eşya ticareti ile uğraşmayacağız, yemek ve servis gibi akçeli işlere karışmayacağız. Hac ve Umre Acentaları faaliyetlerini yürütürken TÜRSAB’dan tur onay yazısı alma zorunluluğunu kaldıracağız. Hac’da uygulanan yüzde 40-60 oranın, Acentalarımız lehine iyileştirilmesi için mücadele edeceğiz. Hizmet bedeli dayatmasını kaldıracağız. Teminat mektubu veya Sigortadan sadece birinin uygulanmasını sağlayacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Acentalara dağıtılmak üzere verilen ek kontenjanların Acentalarımız arasında hacı sayısına bakılmaksızın eşit dağılımını sağlayacağız. Hac ve Umre organizasyonu yapan Acenta sahiplerine ve munazzımlara eşit sayıda, uzun süreli Suudi Arabistan vizesi almak için çalışacağız. Acenta olmayan hiç kimseye Hac ve Umre kaydı yaptırmayacağız. Hac ve Umre komitesini etkin hale getireceğiz. Bakanlıklararası Hac ve Umre kurulunda komite üyelerinin Acentalarımızı temsil etmesini sağlayacağız.

TUR VE TRANSFER, SEYAHAT ACENTALARININ ASLİ HİZMETİDİR.

Seyahat Acentalarının tur ve transfer faaliyetlerini, yolcu taşıma faaliyetinden ayıracağız. Seyahat Acentalarının, şirketlerine kayıtlı araçlar ile başka bir belgeye ihtiyaç olmaksızın tur ve transfer yapmasını sağlayacağız. Seyahat Acentalarının, faaliyetleri için kullandıkları araçları, ÖTV’den muaf satın alabilmelerini sağlayacağız. Seyahat Acentası araçlarında anlık fatura ve yolcu listesi bulundurma zorunluluğunun kaldırılmasını sağlayacağız. TÜRSAB, oluşturacağı dijital platform ile Seyahat Acentası transfer bilgilerini sisteme girecek ve denetim yapan makamlar bu şekilde kayıtlı yasal bilgileri kontrol edebilecek.

KOMİSYONLAR DÜZENLENEREK, HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK.

Seyahat Acentaları meslek ilkelerini uygulayacağız. Seyahat Acentalarının aldığı komisyonların asgari tutarları tespit edilerek, uygulanmasını sağlayacağız. Seyahat Acentalarının gereksinim duyduğu temel yazılımları ücretsiz sağlayacağız. TÜRSAB Akademi faaliyetlerini geliştirerek ve genişleterek devam ettireceğiz.

GENÇLERİN ÖNÜ AÇILARAK, ZİNDE BİR SEKTÖR ÖRGÜTÜ OLUŞTURULACAK.

İki dönemden fazla başkanlık yapmanın önünü kapatacağız. Bu yasal düzenlemeyle, yönetim kurulunda görev alan arkadaşlar üç dönemden fazla, başkanlık görevini üstlenen arkadaşlar ise iki dönemden fazla görev yapamayacak. Bu şekilde sürekli bir kan değişimi sağlayacak ve meslektaşlarımızın tecrübelerini birbirlerine aktarmalarının yolunu açacağız.

TÜRSAB, ÜYELERİNİN MENFAATİ DIŞINDA HİÇBİR FAALİYETLE UĞRAŞMAYACAK.

Seyahat Acentalarının sırtında taşıdığı değil, Seyahat Acentalarını sırtında taşıyan bir TÜRSAB vaat ediyoruz. TÜRSAB’ı ticaret yapan değil, üyelerinin ticaretini kolaylaştıran bir kurum haline getireceğiz.

Yükleniyor... Lütfen bekleyin.